İstanbul Designer

 

Bilgisayarda çalışırken açtığımız dosyaları nasıl, nereye, hangi isimlerle kaydederiz? Bu soruların cevapları için aşağıda sizlere Dosya Kaydetmenin ve Farklı kaydetmenin adımlarından bahsedeceğim.

DOSYA > KAYDET

Hiç kaydedilmemiş bir dosyayı kaydederken;

 Dosya > Kaydet veya

– Dosya > Farklı Kaydet seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Dosya kaydetmekteki amacımız; Dosyanın KONUMUNU ve ADINI ve TÜRÜNÜ belirlemektir. Kaydedilmeyen dosyaların adı ve konumu yoktur.

DOSYA KAYDEDİLİRKEN İZLENEN ADIMLAR ;

  • Dosya menüsünden KAYDET seçeneğine tıklanır.

dosya farklı kaydet penceresi

  • Açılan FARKLI KAYDET penceresinde İKİ SEÇENEĞİ seçmemiz istenir. Bunlardan ilki pencerenin en üstünde yer alan dosya KONUMUDUR. Önce konumu Masaüstü, Belgelerim, vb. seçeriz. (Bilgisayarım, Ağ Bağlantılarım, Geri Dönüşüm Kutusu gibi özel alanlara dosya kaydedemezsiniz.)
  • DOSYA ADI kutusuna sol tıklanıp kutu içerisine dosyanıza bir isim vermeniz gerekir. Dosya ismi yazarken ( ‘ * ” gibi) bazı noktalama işaretlerini kullanamazsınız. Buna dikkat etmemiz gerekir.
  • DOSYA ADI yazıldıktan sonra KAYDET butonuna sol tıklarız. Dosyamız artık istediğimiz konuma istediğimiz isimle kaydedilmiştir.

Kaydetmenin Klavye Kısayolu :

CTRL + S (Save – Kaydetmek,saklamak)

Dosyayı Farklı Kaydetmek

Amaç: Bir dosyayı farklı bir “Konum” ya da farklı bir “Dosya Adı” ile kaydetmek istediğimizde

Dosya > Farklı kaydet” seçenekleri kullanılır. Karşımıza yine “Farklı Kaydet” penceresi gelir ve yine konum ve dosya adı belirtilerek aynı dosya farklı konum ya da isimle kaydedilebilir.

Makaleyi nasıl buldunuz?

Yıldıza tıkla ve değerlendir!

Ortalama puanı / 5. Oy sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

İlginizi Çekebilir!

İstanbul Designer

istanbul designer admin

HAKKINDA

1996 yılından itibaren Elektrik-Elektronik, Bilgisayar donanımı ve yazılımı konularında lise eğitimi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi alanında 2000-2004 yılları arasında Hacettepe Üniversitesinin Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde çeşitli programlama dilleri ile Uzaktan Eğitim Yöntemleri eğitimleri almış bunların üzerine farklı sektörlere hitap eden eğitim yazılımları ve uzaktan eğitim projeleri geliştirmiştir. Dünyada ilk …

Copyright © 2022 İstanbul Designer | Designed by İstanbulDesigner |

Yukarı Çık