İstanbul Designer

 

Windows

İşletim sistemlerinin (Unix, Windows, Macintosh) tarihsel gelişimine bakıldığında ilk olarak komutlarla ve komut istemcisi (Örneğin:MS Dos ara yüzü ) üzerinde çalışan yapıları görürüz. Bu bizlere bilgisayar komutlarına hakim olmayan kişilerin bilgisayar kullanmasının zor olacağını gösteriyordu. Zamanla teknolojinin de gelişmesiyle birlikte grafik ara yüzler ve mouse (fare) geliştirildi.

Microsoft Windows, (pencereler) son kullanıcıya yani bizlere grafik arabirimler ve görsel öğelerle yazılımları çalıştırmak, komut vermek gibi klavyeden yazma zorunluluğunu ortadan kaldıran, her bir iş bloğunu farklı pencere (düzey) üzerinden çalıştırabilmemizi sağlayan, çok işlem yapabilmemize olanak veren Microsoft şirketinin geliştirdiği dünyada en yaygın kullanılan işletim sistemidir. Windows sözcüğü bilgisayar dünyasında ilk olarak 1983 yılında ortaya çıksa da grafik ara yüzüyle bizlere ilk olarak 1995 yılında Windows 95 ile gösterildi. Bu noktadan sonra PC (Personal Computer – Kişisel Bilgisayar) kullanıcıları açısından vazgeçilmez bir yapı olan grafik ara yüzü diğer firmaların işletim sistemlerinde de  kullanılmaya başlandı  (Bkz: Apple Macintosh  ve Unix, Linux,vb. ) 

Sizlere buradaki derslerimizde Windows işletim sistemi kullanımı hakkında birkaç derse yer verdik. İyi çalışmalar… 

İstanbul Designer

istanbul designer admin

HAKKINDA

1996 yılından itibaren Elektrik-Elektronik, Bilgisayar donanımı ve yazılımı konularında lise eğitimi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi alanında 2000-2004 yılları arasında Hacettepe Üniversitesinin Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde çeşitli programlama dilleri ile Uzaktan Eğitim Yöntemleri eğitimleri almış bunların üzerine farklı sektörlere hitap eden eğitim yazılımları ve uzaktan eğitim projeleri geliştirmiştir. Dünyada ilk …

Copyright © 2022 İstanbul Designer | Designed by İstanbulDesigner |

Yukarı Çık