İstanbul Designer

 

İnternette bilmediğimiz konularda bilgi sahibi olabilmek ya da aradığımız herhangi bir konudaki web sitelerini bulabilmek, arama yapabilmemiz için arama motoru denilen web siteleri vardır.

Örneğin;

 •  yahoo.com
 •  google.com
 •  altavısta.com
 •  metacrawler.com
 •  arama.com
 •  yandex.com

 

 

Arama kelimeleri (keywords – anahtar kelimeler) arama motorlarının (Search Enginee) ilgili kutularına yazılıp ardından ARA (SEARCH) butonuna basılarak aramalar yapılır.

Fakat aramaların sonuçlarını genişletmek ya da daraltmak istediğimizde ya da belirli kalıplar da aramalar yapmak istediğimizde bazı kurallara dikkat etmemiz gerekir.

 

1. Gelişigüzel arama :

1. Gelişigüzel arama :

Örneğin :

Türkiye’nin Akarsuları

 hakkında arama yaptınız ve sonuçta 514.000 web sitesi bulundu. Bu sonuçların herbirine bakmanız neredeyse imkansız. Bu nedenle arama sonuçlarını azaltmanız yani aramayı daraltmanız gerekebilir. Bunun için “Türkiye’nin Akarsuları” kalıbıyla arama yaparken içerisinde deniz, göl, vb. şeyler geçen sayfaları çıkartarak sadece akarsuların olduğu sayfaları listeleyebilirim.

Türkiye’nin akarsuları                    : 514.000 sonuç

 

2. Arama da istenmeyen kelimeleri çıkarma (-Eksilt) Kullanımı :

Arama sonuçlarından istemediğim kelimelerin bulundukları siteleri çıkarmak için ilgili kelimelerin önüne eksi (-) işareti eklenir.

Örneğin;

“Türkiye’nin Akarsuları” -dere -göl

Arama sonucunda bulunan site sayısı: 3.960′e düştü.

 

 

3.  Cümle, Kalıp Aramalar için Çift Tırnak Kullanımı:

Çift tırnak içerisinde yazılan anahtar kelimeler, arama motorunun o kelime grubunu kalıp olarak görmesini ve sayfalarda direkt olarak o kalıbı aramasını sağlar. Dolayısıyla arama sonuçları daraltılmış olunur.

“Türkiye’nin akarsuları” : 5.730 sonuç

 

4. Arama Sonuçlarını Daraltmak (AND (Ve) Bağlacı) Kullanımı:

Arama sonuçlarını daraltmak ve aynı zamanda her iki kelimenin herhangi birinin sayfanın bir yerindeyken bir diğerinin aynı sayfanın bir diğer satırında olması durumları da söz konusudur.

Türkiye’nin AND akarsuları : 514.000 sonuç

5.  Arama Sonucunu Genişletmek (OR – Veya Bağlacı) Kullanımı:

Arama sonuçlarını genişletmek için OR (veya) kullanılır. Bu şekilde kelimelerin bir sayfada olma zorunluluğu yoktur. Her bir kelime farklı siteden gelebilir.

Türkiye’nin OR akarsuları : 3.590.000 sonuç

 

Kalıp Ya Da Belirli Bir Kelime Grubu Aramak (Çift Tırnak “Kelimeler…”) için

Özellikle özel isimler aranırken isim ve soyisim yanyana bulunmak istenir. Fakat arama da her ikisi de sayfanın farklı noktalarında çıkabilir. Ama bunların aslında birarada ve yan yana “isim soyisim” şeklinde görünmesi gerekir. Bunun için ;

Mustafa Kemal Atatürk ismini ararken “Mustafa Kemal Atatürk” çift tırnaklar arasında yazarsam ilgili kelime grubunun yanyana olduğu sayfaları bulup listeler… Aksi takdirde Mustafa,Kemal ve Atatürk kelimelerinin ayrı ayrı sayfalarda farklı isimlerdeki kişileri de arama sonuçlarına ekleyerek sonuç listesi görüntülenir.

ÖRNEK ARAMA :

www.google.com sitesini adres çubuğuna yazarak ENTER tuşuna basarak Google Arama Motoru sitesi açılır. Patlıcan kebabı anahtar kelimeleriyle arama yapmak istiyorum.

Arama yaparken;

 •  Eğer “patlıcan kebabı” kelimeleri çift tırnak içerisinde yazarsak:
  •  Bu şekilde yazım sonucunda patlıcan kebabı kalıp şeklinde yan yana gelen kelimelerin bulunduğu siteler çıkar.
  •  Bunun yanı sıra arama sonuçları daraltılmış olunur. (150.000 sonuç)
 •  Eğer direkt olarak patlıcan kebabı tırnaksız aranırsa 469.000 sonuca çıkar ve böylece arama sonuç sayısı artmış olur.
 •  Eğer patlıcan AND kebabı şeklinde AND (VE) bağlacı işin içine girdiği için sonuçlar da her iki kelimenin de sayfanın içerisinde bulunma şartı gelir. (560.000 sonuç)
 •  Eğer patlıcan OR kebabı şeklinde olursa; OR (VEYA) bağlacı  aramayı genişletmek için kullanılır. (2.190.000 sonuç)
 •  Eğer sonuçlardan bir kelime çıkarmak istersek; “patlıcan kebabı” –urfa şeklinde eksi (-) urfa kelimesini patlıcan kebabı kelimelerinin bulunduğu sayfalarda var ise o sayfaları arama sonuçlarından çıkarmış oluruz.

Makaleyi nasıl buldunuz?

Yıldıza tıkla ve değerlendir!

Ortalama puanı / 5. Oy sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

İlginizi Çekebilir!

İstanbul Designer

istanbul designer admin

HAKKINDA

1996 yılından itibaren Elektrik-Elektronik, Bilgisayar donanımı ve yazılımı konularında lise eğitimi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi alanında 2000-2004 yılları arasında Hacettepe Üniversitesinin Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde çeşitli programlama dilleri ile Uzaktan Eğitim Yöntemleri eğitimleri almış bunların üzerine farklı sektörlere hitap eden eğitim yazılımları ve uzaktan eğitim projeleri geliştirmiştir. Dünyada ilk …

Copyright © 2022 İstanbul Designer | Designed by İstanbulDesigner |